Kalendarze strażackie - jak pomagają jednostkom OSP?

Kalendarze strażackie - jak pomagają jednostkom OSP?

Kalendarze strażackie to wielopokoleniowa tradycja ciesząca się uznaniem społecznym. Zakup tego typu gadżetu to również okazanie wsparcia dla lokalnej jednostki. Jak kalendarze strażackie pomagają jednostkom i dlaczego ich dystrybucja jest tak ważna?

 

Tradycje w lokalnych społecznościach są pielęgnowane z pokolenia na pokolenie. Jedną z nich jest przygotowywanie i rozprowadzanie kalendarzy strażackich wśród mieszkańców wsi i małych miasteczek. Zwyczaj ten nie tylko stanowi część regionalnej obyczajowości, ale również formę pomocy strażakom - ochotnikom, którzy, służąc w OSP, dbają o bezpieczeństwo mieszkańców.

Jak kalendarze strażackie pomagają OSP?

Coroczne rozprowadzanie kalendarzy ma spore znaczenie dla jednostek OSP i ich budżetów. Inicjatywa sprzedaży kalendarzy mieszkańcom wpływa na zwiększenie świadomości, pomaga edukować w zakresie pożarnictwa i zachowań z zakresu pierwszej pomocy oraz umożliwia poznanie strażaków od bardziej “ludzkiej”, codziennej strony. To ważne dla mieszkańców, którzy mogą zyskać świadomość, kto czuwa nad ich bezpieczeństwem. Poza tym, że podczas akcji sprzedażowej strażacy osobiście rozprowadzają kalendarze, na ich łamach zazwyczaj przedstawione są zdjęcia prezentujące jednostkę - to również pomaga lokalnej społeczności zaznajomić się z tymi, którzy z pasji do pożarnictwa oraz potrzeby niesienia pomocy poświęcają swój czas, często narażając zdrowie, a nawet życie. Coroczna akcja sprzedaży kalendarzy to również okazja do wzmocnienia mocno ograniczonego budżetu jednostki - decydując się na zakup kalendarza, mieszkańcy mają realny wpływ na rozwój OSP, gdyż środki uzyskane z dystrybucji najczęściej są przeznaczane na dodatkowe wyposażenie jednostki w specjalistyczny sprzęt niezbędny podczas akcji ratunkowych.

Jak symboliczna opłata pomoże OSP?

Kalendarz strażacki 2020 zazwyczaj jest dostępny w symbolicznej cenie. Niektórzy mogą zadawać sobie pytanie, w jaki sposób te niewielkie kwoty mogą realnie pomóc jednostce. OSP to stowarzyszenia, które nie dysponują regularnym wsparciem finansowym, dlatego każda, nawet symboliczna kwota jest istotna i wpływa na podreperowanie budżetu, tym samym przybliżając jednostkę do zakupu specjalistycznego sprzętu, odzieży ochronnej czy opłacenia szkoleń niezbędnych do tego, by strażacy mogli w pełni profesjonalnie pełnić swoje funkcje. Straż co prawda jest finansowana z centralnego i terytorialnego budżetu, pojawiają się również możliwości uzyskania unijnego dofinansowania, jednak środki te podzielone są na wszystkie gminne jednostki, których bywa sporo. To skutkuje tym, że środki finansowe OSP są mocno ograniczone, a sprzęt ratowniczo - gaśniczy jest jednym z najdroższych. 

 

Kalendarze strażackie są nie tylko wpisane w lokalną tradycję, stanowiąc przydatny gadżet, ale i pełnią funkcję edukacyjną. Zaznajamiają z wiedzą z zakresu pożarnictwa, zwiększają społeczną świadomość i, co równie ważne - stanowią formę pomocy jednostkom, a co za tym idzie również i wszystkim mieszkańcom danego obszaru. Jeśli chcesz wspomóc ochotników, mając realny wpływ na poziom bezpieczeństwa w miejscu, w którym mieszkasz, przyjmij z uśmiechem strażaków, chętnie nabywając kalendarz i wspomagając finansowo ich działania. Pamiętaj, że drobne gesty mają ogromne znaczenie, a wspólnie można zdziałać więcej!

 

Powrót do blogu