Kalendarze Strażackie - jak przygotować i skutecznie sprzedać?

Kalendarze Strażackie - jak przygotować i skutecznie sprzedać?

Kalendarze strażackie to nie tylko oryginalny wizualnie i praktyczny gadżet, ale również tradycja. Październik to dobry czas na to, by przygotować kalendarze dla swojej Jednostki. O czym warto pamiętać?

Kalendarze strażackie są zarówno formą pomocy, jak i praktycznym gadżetem dla mieszkańców, którzy posiadając tego typu kalendarz, nie tylko wspierają Jednostkę, zapewniając sobie tym samym lepsze zabezpieczenie na wypadek pożaru, ale i zyskują informację na temat ewentualnych działań prewencyjnych, do których mogą się stosownie przygotować. Jak zatem zaplanować działania? Poznajcie 6 podstawowych kroków, jakie powinniście wykonać.

Krok 1: Zebranie organizacyjne

Odpowiednia organizacja to klucz do sukcesu. Dlatego, aby rozplanować odpowiednio pracę nad kalendarzami, warto wcześniej zorganizować spotkanie ogólne, podczas którego zostaną przydzielone obowiązki. W jego trakcie warto również ustalić rodzaj kalendarza - czy powinien to być kalendarz tradycyjny, wyrywany, czy spiralowany. Zastanówcie się również nad zawartością - czy treści w nim zawarte powinny ograniczać się wyłącznie do zaznaczenia świąt, czy również uwzględniać dodatkowe informacje, jak np.: wywóz śmieci, przeprowadzanie działań prewencyjnych. Po ustaleniu podstawowych informacji dotyczących typu i zawartości kalendarza należy określić budżet, jaki Jednostka może przekazać na realizację kalendarzy oraz w jakiej cenie będą one dostępne dla mieszkańców. Rozprowadzanie kalendarzy jest świetną okazją do podreperowania portfela Jednostki. Zebrane środki mogą zostać wykorzystane np. na zakup specjalistycznej odzieży lub doposażenie sprzętu. Spotkanie organizacyjne jest też dobrą okazją, by poruszyć kwestię pozyskania ewentualnych sponsorów, którzy pomagając Jednostce w sfinansowaniu kalendarzy, równocześnie zapewniają sobie świetną reklamę, która dotrze do wielu odbiorców.   

Krok 2: Przygotowanie materiałów

Kalendarze strażackie powstają w słusznej sprawie, jaką jest wzmocnienie budżetu Jednostki, jednak warto pamiętać, że musi on się odpowiednio prezentować, aby zachęcał mieszkańców do nabycia. Kalendarze powinny być zatem nie tylko funkcjonalne, ale i atrakcyjne wizualnie. Zbierzcie zatem odpowiednie materiały w postaci zdjęć załogi Jednostki oraz, jeśli istnieje taka możliwość, również zdjęć z konkretnych akcji ratunkowych. Jeśli budżet na to pozwala, zorganizujcie dedykowaną sesję zdjęciową, która zapewni Wam profesjonalne materiały w dobrej jakości. Przygotowując wzór kalendarza, pamiętajmy o umiarze - wybierając zdjęcia idźcie na jakość, nie ilość. Dzięki temu kalendarz będzie elegancki i czytelny. Jeśli Jednostce udało się pozyskać sponsorów, warto uwzględnić również ich wizytówki.

 jak zorganizować kalendarze strażackie roznoszenie

 

Krok 3: Złożenie zamówienia

Kalendarze strażackie, ze względu na swoją specyfikę powinny być przygotowane w taki sposób, aby nie były wyłącznie atrakcyjne wizualnie i funkcjonalne, ale również, by zwiększały świadomość społeczną. Dlatego kluczowym jest wybór wykonawcy zamówienia. Warto znaleźć firmę, która doskonale rozumie sprawy strażackie - to przełoży się zarówno na zaangażowanie w projekt, jak i jakość wykonania. Po wyborze konkretnej firmy należy dopracować wszystko w najdrobniejszym szczególe, jak np. rozplanowanie istotnych dat, wyposażenie w okienka do przesuwania w przypadku kalendarzy wyrywanych, dziurkę do zawieszenia na ścianie - mimo, że są to drobne elementy, znacząco wpływają na jakość użytkowania. Decydując się na zamówienie kalendarzy reprezentujących daną Jednostkę warto odpowiednio zagospodarować ich przestrzeń - świetnym rozwiązaniem jest chociażby zadrukowanie drugiej strony kalendarza przydatnymi informacjami dotyczącymi np. udzielania pierwszej pomocy - dzięki temu kalendarz jest nie tylko bardziej atrakcyjny wizualnie, ale i pożyteczny.  

 

Krok 4: Ogłoszenie sprzedaży

Kiedy projekt jest już gotowy, a produkcja została rozpoczęta, warto poinformować mieszkańców o planowanej sprzedaży - odwiedzanie ich w domach bez wcześniejszego uprzedzenia może nie tylko nie być skuteczne, ale i spotkać się z dezaprobatą. Uprzedź społeczność za pośrednictwem strony www lub profilu na Facebooku. Dobrym rozwiązaniem jest również skierowanie się do lokalnych mediów, a nawet do proboszcza w celu ogłoszenia akcji strażaków z ambony - dzięki temu komunikat dotrze do mieszkańców w każdym wieku. Ogłaszając informację o sprzedaży, nie zapominajcie o podaniu dwóch istotnych kwestii, a mianowicie - celu prowadzonej akcji oraz kwoty, za jaką będzie można nabyć kalendarz. 

 

Krok 5: Rozprowadzanie kalendarzy

Odpowiednie przygotowanie kalendarzy oraz poinformowanie o sprzedaży ze stosownym wyprzedzeniem to połowa sukcesu. To, w jaki sposób będą rozprowadzane kalendarze, warunkuje ostateczne powodzenie akcji. Aby wzbudzić zaufanie i sympatię mieszkańców, dystrybutorzy powinni zaopatrzyć się w stosowną legitymację strażacką lub oświadczenie Prezesa Zarządu - tego typu dokumenty dadzą gwarancję wiarygodności zbiórki. Strój oraz ogólne nastawienie również są istotne. Stosowne umundurowanie i naturalność połączona z profesjonalizmem z pewnością spotkają się z uznaniem społecznym, przekładając na sukces przeprowadzanej akcji. Pokażcie mieszkańcom, że Jednostkę tworzą pasjonaci, którzy na pierwszym miejscu stawiają dobro i bezpieczeństwo innych - dzięki temu akcja nie tylko będzie cieszyła się większym uznaniem, ale także świadomość społeczeństwa na temat pracy strażaków wzrośnie.

Krok 6: Podsumowanie sprzedaży

Mimo szczytnego celu, jakim jest wsparcie Jednostki OSP, mieszkańcy z pewnością będą chcieli wiedzieć, jak zostały spożytkowane przekazane przez nich fundusze. Po przeprowadzonej akcji warto zatem zrobić ogólne podsumowanie, które będzie pomocną informacją na przyszły rok - zestawcie ilość sprzedanych kalendarzy, zebrane środki oraz podsumujcie reakcje ludzi i wyciągnijcie wnioski na przyszłość - być może to pozwoli Wam lepiej zorganizować akcję na kolejny rok. Po spożytkowaniu zebranych środków poinformujcie o tym mieszkańców - ludzie z pewnością docenią Waszą uczciwość i rzetelność oraz poczują, że mają bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo w swojej okolicy.

 

Powrót do blogu